Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
DENİZLİ / ÇİVRİL - Kadir Kameroğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

KADİR KAMEROĞLU

1935 YILINDA DENİZLİ İLİ ÇİVRİL İLÇESİ ÇATLAR MAHALLESİ’NDE GAYET MÜTEVAZİ BİR EVDE DÜNYAYA GELEN KADİR KAMEROĞLU İLK ÖĞRENİMİNİ İLÇENİN TEK OKULU OLAN 30 AĞUSTOS İLKÖĞRETİM OKULUNDA TAMAMLAMIŞTIR.

OKUMAYI ÇOK ARZU ETMESİNE RAĞMAN İMKANSIZLIKLAR NEDENİYLE HAYAT MÜCADELESİNE HAYLİ KÜÇÜK YAŞTA TERZİ ÇIRAĞI OLARAK BAŞLAMIŞ VE YILLARCA ŞAPKACILIK YAPARAK GEÇİMİNİ SAĞLAMIŞTIR.

MUHTELİF MESLEKLERİ DENEYEREK YILMADAN AZİMLE,HIRSLA MÜCADELESİNİ SÜRDÜRDÜĞÜ GİBİ İLİM VE İRFANA,MİLLİ-MANEVİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZE DUYDUĞU İNANCI HİÇBİR ZAMAN KAYBETMEMİŞTİR.

HALEN İSTANBUL’DA KUYUMCULUK VE SARRAF İŞİYLE UĞRAŞAN KADİR KAMEROĞLU İÇİNDEKİ İNSAN VE HALK SEVGİSİNİN O’NA VERMİŞ OLDUĞU DUYGULARLA VE BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN “HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR,FENDİR.”VECİZESİNE OLAN İÇTEN İNANCIYLA,DOĞDUĞU VE BÜYÜDÜĞÜ YER OLAN İLİMİZİN EN GÜZEL İLÇESİ YEŞİL ÇİVRİL İLÇEMİZE 1987 YILINDA KADİR KAMEROĞLU İLKÖĞRETİM OKULUNU YAPTIRMIŞTIR.

HALK İÇİNDE MUTESBER BİR NESNE YOK DEVLET GİBİ

OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ

BEYTİNİ KENDİSİNE DÜSTUR EDİNEN KADİR KAMEROĞLU İÇİNDEKİ HİZMET AŞKIYLA 1990 YILINDA GELECEĞİN TEMİNATI OLAN TÜRK GENÇLİĞİNE VE TÜRK SAĞLIK EĞİTİMİNE KADİR KAMEROĞLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ’Nİ YAPTIRARAK HEDİYE ETMİŞTİR.

BU OKUL SONRADAN SAĞLIK MESLEK LİSELERİNİN YÜKSEKOKULA DÖNÜŞMESİ İLE PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ’NE BAĞLI OLARAK KADİR KAMEROĞLU SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU OLARAK HİZMET VERMİŞTİR.

ÜNİVERSİTENİN YÜKSEKOKULU DENİZLİYE TAŞIMASI İLE BOŞALAN BİNA 2003/2004 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN KADİR KAMEROĞLU KIZ MESLEK LİSESİ OLARAK HİZMET VERMEKTEDİR.

BUNDAN SONRA HİZMETLERİNE DEVAM EDEN KADİR KAMEROĞLU EĞİTİM-ÖĞRETİME OLAN  AŞK VE HEYACANINI HİÇ YİTİRMEMİŞTİR.

KENDİSİNE GÜZEL ,SAĞLIKLI VE MUTLU BİR ÖMÜR DİLİYORUZ.

 

KADİR KAMEROĞLU’NUN DİĞER HİZMETLERİ:

CAMİ

ALİ KAMEROĞLU CAMİİ

SAĞLIK OCAĞI

NEVİŞET KAMEROĞLU SAĞLIK OCAĞI

DİĞER İLKÖĞRETİM OKULLARI

NEVİŞET KAMEROĞLU İLKÖĞRETİM OKULU

RASİME KAMEROĞLU İLKÖĞRETİM OKULU

KAMEROĞLU KARDEŞLER CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU

ANAOKULU

RASİME KAMEROĞLU MERKEZ ANAOKULU

 

YAPILMASINA ÖNDERLİK ETTİĞİ VE KATKIDA BULUNDUĞU DİĞER ESERLER

OKULLAR

ÇİVRİL ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

ÇİVRİL IRGILLI KASABASI İLKÖĞRETİM OKULU

ÇITAK KIRALAN LİSESİ

SOSYAL HİZMETLER

ÇİVRİL HUZUREVİ

SAĞLIK

ÇİVRİL DEVLET HASTANESİ EK BİNASI

ÇİVRİL DEVLET HASTANESİ DİYALİZ ÜNİTESİ

VAKIF

ÇEVAK

SAYIN KADİR KAMEROĞLU,

YAPMIŞ OLDUĞU BU HİZMETLERLE DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN TAKDİRLERİNİ TOPLAMIŞ VE

10. CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN AHMET NECDET SEZER TARAFINDAN

“DEVLET ÜSTÜN HUZMET MADALYASI”

 İLE ÖDÜLLENDİRİLMİŞTİR. 

 

OKULUMUZUN AÇILIŞINDA KADİR KAMEROĞLU

 

Eğitimin, kişileri geliştirecek, yeni istihdam alanlarına göre yetiştirecek, öğrencileri eğitirken öğretecek, öğretirken üretecek biçimde düzenlenmesi  giderek büyük önem kazanmaktadır. 

 Eğitim herkes içindir; özellikle kadınlar içindir. Bir ülke nüfusunun yarıdan fazlası kadınsa o ülkede kadın eğitimi büyük bir özellik ve önem taşımaktadır. 

Günümüz kadını bilinçli, kişilikli, yaratıcı, üretici , girişken kendine güvenen ve toplumda kendine yakışır bir konuma sahip olmak durumundadır. 

Sözün bu noktasında bir önceki Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet ÇUBUKÇU’nun bir okul açılışında kullandığı şu ifadeleri kullanmadan geçemeyeceğim: “…. Değişen dünya koşulları nitelikli iş gücünü ve eğitimi gerektirirken, eğitimden mahrum bırakılan kız çocukları ve kadınlar dünyanın her yerinde en yoksul kesimi oluşturmaktadır. Kadınlarını geride bırakan, onlara kendilerini geliştirme ve hayata katılma imkanı tanımayan hiçbir toplum, hiçbir ülke bugüne kadar ilerleyememiştir. Eğitimin olmadığı yerde işsizlik yoksulluk aile içi şiddet ve istismar vardır. Güçlü kadın aynı zamanda güçlü aile demektir.´´   

Bu amaçları gerçekleştirebilme amacıyla ilçemizde faaliyet gösteren ve adımı taşımasından büyük bir onur ve gurur duyduğum Kadir Kameroğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bugünlerde ayrı bir heyecan yaşanmaktadır. Okulumuza Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu onayla Anadolu Kız Meslek Lisesi açılmıştır. Yeni açılan bu bölümde 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren:

 

1.     Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı/Erken Çocukluk Eğitimi Dalı 

2.     Bilişim Teknolojileri Alanı/Web Proğramcılığı Dalı ile

Ortaokul mezunu kız öğrencilerimize hizmet verilmeye başlanacaktır.

 

Kadir Kameroğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden bugüne kadar  520 öğrenci mezun olmuştur. Bu öğrencilerimizden çoğunluğu mesleklerini sürdürmektedir. Bir kısmı da gerek alanlarında gerekse alanları dışında yükseköğretime devam etmişlerdir.Anadolu bölümünün açılması ile okulumuzun yeni bir ivme kazanacağına inancım tamdır.  

 

Sevgili okurlarım,sayın Çivrilliler! 

            Değişen dünya koşulları, eğitimi ve bilgiyi her şeyin önüne geçirdi. Mesleki ve Teknik Eğitim okullarımız çocuklarımızı çağın gerektirdiği her türlü bilgi donanımı ve beceriyle zenginleştirerek, yaratıcı, üretken, bilgiyi hayatının içinde kullanabilen nesiller olarak yetiştirmelidir. Mesleki ve teknik eğitime önem verilirken bu okullarımızdaki kaliteyi geliştirme çalışmaları da devam ettirilmelidir. 

            İlçemizde faaliyet gösteren Meslek Okullarının neredeyse tamamında katkım vardır:Bir kısmını tamamen yaptırdım,bir kısmının yapılmasında ortak oldum-katkıda bulundum,bir kısmının da yapılması için önayak oldum.Bundan sonra da bu alanda emek ve gayret sarfedeceğim. 

            Ayrıca Çivril’imiz için Sağlık Meslek Lisesi’nin bulunmayışına da üzülüyorum.Adını vererek açtırdığım Kadir Kameroğlu Sağlık Meslek Lisesi biliyorsunuz önce Meslek Yüksekokulu’na dönüştürüldü.Sonra da okulun il merkezine taşınması ile ilçemiz bu eğitim yuvasından mahrum bırakıldı.Sağlık Meslek Lisesi’nin açılması için gereken azmi ve gayreti tüm Çivril’liler olarak göstermeliyiz. 

Sevgili okurlarım,sayın Hemşehrilerim! 

Çivril Devlet Hastanesi bahçesinde eğitim vermiş olan Kadir Kameroğlu Sağlık Meslek Lisemizin tekrar açılması sağlanırsa Çivril’li hemşehrilerimin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz için yeni bir bina yaptırabileceklerine inancım tamdır. 

Yazıma burada son verirken Kadir Kameroğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin yeni açılan Anadolu Kız Meslek Bölümünün Çivril’imize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

Yayın: 2013-04-10 - Güncelleme: 2014-12-10 22:54:04 - Görüntülenme: 1174